Dışa bağımlılık yüzde 50’nin altında

Dışa bağımlılık yüzde 50’nin altında

Çelik, Kilis İl Teşkilatınca bir otelde düzenlenen toplantıda, AK Parti iktidarının hizmetlerinden bahsetti.

Sağlık alanında Türkiye'de devrim yaşandığını belirten Çelik, dünyanın hiçbir yerinde vatandaşının sağlığını bu kadar önemseyen bir ülkenin bulanmadığını dile getirdi.

Suriye'den kaçan misafirlerin bir kısmının Kilis'te barındığını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

“Bakın yerini yurdunu terk etmiş, ölümden kaçmış insanlara da biz aynı muameleyi yapıyoruz. İnsanlık ve şefkatli devletin yapması gereken budur. Kilis'teki devlet hastanemiz uzun yıllardır bir yılan hikayesine dönmüştü ve bizim dönemimizde bitirildi. Şimdi yeni üniteler ve ilaveler yapılıyor. Allah'a şükürler olsun ki Türkiye'de yaşanan devrim aynen burada da yaşanıyor. Bakın bugün dünden çok daha iyi. İnşallah yarınlar bugünlerden çok daha iyi olacak.”

Çelik, iktidara gelmeden önce Türkiye'nin savunma ihtiyacının yüzde 85'inin dışa bağımlı olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin artık kendi uçağını yaptığını ifade eden Çelik, “Ülkemiz kendi uydusunu yapıp uzaya gönderiyor. Kendi piyade tüfeğini ve insansız hava aracını üretiyor. Bu yönüyle dışa olan bağımlılığımız Allah'a şükürler olsun yüzde 50'nin altına düştü” dedi.

“Memleketin iyi gidişini birileri hazmedemedi”

Türkiye'nin tarımda Avrupa birincisi olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Şimdi bunlar durup dururken olabilir mi? Bunlar tesadüf olabilir mi? Eğer faiz oranları 2002'deki gibi kalsaydı Türkiye'nin ödeyeceği fazladan faiz 642 milyar lira olacaktı. Peki AK Parti dönemindeki kamu yatırımları ne kadar? 628 milyar lira. Bu şu demektir. Eğer 2002'deki gibi yüzde 63 ile borçlansaydık biz bir tek yatırım yapamazdık. Bizim paramız faizcilere gidiyordu. Bakın bu Allah'ın izniyle aşıldı. Yüzde 30'da olan enflasyon tekli rakamlara indi. Ama bu memleketin iyi gidişini birileri hazmedemedi.”

Çelik, Türkiye'nin milli gelirinin 12 yılda yüzde 300 arttığını anımsattı.

Doğu ve güneydoğuda AK Parti ve BDP dışında başka partinin olmadığını belirten Çelik, “Bakın eğer bugün AK Parti olmasa Türkiye fiilen zaten bölünmüştü. Niye biliyor musunuz? Hakkari'de, Van'da, Bitlis'te, Muşta ve Diyarbakır'da CHP ve MHP var mı? CHP, 35 vilayette milletvekili çıkaramamış bir partidir. Gaziantep'i geçin Şanlıurfa'da milletvekili yok. MHP'nin tabelası, partinin binası yok. Ama AK Parti Hakkari'de de var Edirne'de de var. Çünkü AK Parti bütün ayrımcılığı, bölücülüğü ve ırkçılığı ayaklar altına almış bir partidir” diye konuştu.