Mesele memleketi yönetebilme işidir

Mesele memleketi yönetebilme işidir

Çelik, bir otelin temel atma töreninde, Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, bu topraklar için toprağa düşmüş olan tüm şehitlere rahmet diledi.

İnsanların parasından, tarlasından fedakarlık yapabileceğini ancak canından fedakarlık yapmanın her babayiğidin işi olmadığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

 “Şehitlerimiz bu ülke uğruna canlarını feda etmişlerdir. Onlar ve geride bıraktıkları bizim için mukaddes bir emanettir. Bunun farkındayız. Fatma Şahin'in bakanlığı döneminde şehit ailelerinin, özelikle şehitlerin geride bıraktıklarının ve gazilerimizin onurlu yaşamaları, kimseye muhtaç olmadan herkes gibi yaşayabilmeleri için onlara çok büyük maddi, manevi imkanlar temin edildi” dedi. 

Kentteki 11'inci 5 yıldızlı otelin temelini attıklarını vurgulayan Çelik, Türkiye'deki 5 yıldızlı otel sayısının da bin 200 olduğunu anımsattı. 

Turizm geliri ve turist sayılarında da büyük artışlar olduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi:

“Bazıları şöyle bir nankörlük içinde olabiliyor. 'Ne yaptınız bu memlekete, refah var diyorsunuz ama refah hep zenginlere yansıdı, fakirlere yansımadı' diyorlar. Bu külliyen yalandır. AK Parti iktidara gelirken Türkiye'de karayolunda seyreden taşıt sayısı 8 milyondu ancak 2013 sonunda 17 milyon 600 bin oldu” dedi. 

Gazetecilerin kendisine, “Başbakan niye bu kadar çok yurt dışına gidiyor” diye sorduğunu anımsatan Çelik, şöyle devam etti:

“Ben de 'canı sıkıldığı için piknik yapmaya gidiyor' diyorum. Siz yurt dışında Başbakan'ın seyahatlerini izleseniz inanın, 'kardeşim bu rezillik çekilmez' dersiniz. Onlar zannediyor ki Başbakan gidip Şanzelize'de tur atıyor, keyif ediyor. Havaalanı, otel, toplantılar, parlamento, havaalanı eyvallah ancak Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız uçaklar dolusu iş adamını oralara taşımasaydı bizim 36 milyar dolar olan ihracatımız bugün 150 milyar dolar olmazdı.”

“Mesele memleketi yönetebilme işidir”

Çelik, AK Parti'nin Türkiye'nin potansiyelini harekete geçirdiğine işaret etti.

İktidarları döneminde 626 milyar lira kamu yatırımı yapıldığını dile getiren Çelik, “Eğer faiz oranları 2002'deki gibi olsaydı Türkiye şimdiye kadar bu yatırım tutarından daha fazla faiz ödeyecekti. Ayrıca yatırımın bir kuruşunu yapamayacaktı, üzerine 20 milyar daha koyarak faize ödeyecekti. 'Niye başka zamanlar yatırım yapılmıyordu da AK Parti zamanında yatırım yapılıyor' sorusunu soranlara söylüyorum. AK Parti firavunun, Karun'un hazinelerini bulmuş falan değil. Mesele memleketi yönetebilme işidir. Finansı, insan kaynaklarını iyi yönetebilmek, zamanı iyi kullanabilmek esastır” şeklinde konuştu. 

Özel sektörün önündeki engelleri kaldırmanın önemine dikkat çeken Çelik, “Bürokrasi eğer çalışana, gayret gösterene takoz koyuyorsa o takozları alıp bürokrasinin başına vurmak da bizim namus borcumuz olması lazım” dedi.

Çelik, Türkiye'deki 77 milyon nüfusa karşı 25 milyon istihdamın bulunduğunun altını çizdi.

Dünyanın hiçbir ülkesinde üniversiteyi bitirenlerin memur olmadığını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Bize gelip 'iş verin' diyorlar, ilgili yerlere gönderiyorum. O makamlar da iş adamlarına yönlendiriyor. Adam diyor ki 'yok yok, bir devlet işi olsun' Niye? Çünkü yatmak istiyor. Yıllar önce Van'da görev yaparken benden iş isteyen bir gençle yıllar sonra karşılaştım. İşe girmiş. 'İşinden memnun musun' diye sordum. Van şivesiyle 'Elhamdülillah çok hoştur. Ele ben akşama kadar özüme oturiyem' dedi. DSİ'de çalışıyor. Böyle bir mantık olabilir mi? 'Oturiyemle' hiç kimse bir yere varamaz. Bakın bu 25 milyon istihdamın 22 milyonu özel sektördür. 3 milyon devletindir. Çocuklarımızı okuturken de hep bu istikameti göstermemiz gerek. Gençleri ve çocuklarımızı yönlendirirken özel sektör eksenli büyümeyi hedef edinmiş Türkiye'ye göre yetiştirmeliyiz.”

AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin de markalaşmanın önemine değindi. 

Gaziantep'in ticareti öğrenerek sanayileştiğini, bunun da kente büyük katkı sağladığını anlatan Şahin, güçlü tutulan sanayinin yanına hizmet sektörü ve sanatın eklenmesiyle şehrin tarihine kimliğine, kültürüne layık halde hızlı bir şekilde yoluna devam edeceğini kaydetti.