Alevilik bir Türkiye, dünya gerçeğidir

Alevilik bir Türkiye, dünya gerçeğidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Alevileri yok saydığınız zaman Aleviler yok olmuyor. Onları görmemezlikten geldiğiniz zaman onlar oyunun dışına çıkmıyor. Alevi kardeşlerimiz ister bize oy versin, ister vermesin, onlar bu toplumun birer saygın ferdidir” dedi.

Çelik, Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen “Hatay Büyükşehir Belediyesi Projelerimizin Lansmanı” toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, her türlü ayrımcılığın AK Parti açısından ayaklar altında olduğunu, kadın erkek eşitliğinin de bu çerçevede düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin'in başarılı bir bakanlık dönemi geçirdiğini, yüksek performansı ve hukukçu kişiliğinden dolayı herkesin sevgi ve takdirini kazandığını kaydetti.

Hatay'ın, Osmanlı dönemindeki çoğulcu kültürün en tipik şehirlerinden birisi olduğunu ifade eden Çelik, kentte Türk, Arap, Kürt, Sünni, Alevi, Musevi, Hristiyanların yaşadığını hatırlattı.

“Alevilik bir Türkiye, dünya gerçeğidir”

Çoğunluk olanların az olan insanlara karşı saygısını yitirmesi durumunda gerçek anlamda bir hukuk devleti olunamayacağını dile getiren Çelik, şunları söyledi:

“Tek Partili dönemde Türkiye'de birçok unsur ötekileştirildi. Elimizi vicdanımıza koyup muhasebe yapmak zorundayız. Türkiye'de, gayrimüslimler, Kürtler, Aleviler ötekileştirildi, birçok hakları gasbedildi. Bu hakları gasbedilen ve ötekileştirilen insanların hepsiyle ilgili olarak AK Parti döneminde çok önemli değişimler, reformlar yapıldı. Bunların mimarlarından birisi de Sadullah Ergin'dir. Birileri Türkiye'deki bu farklılıkları farklı yöne çekmeye çalışabilir. Burada Alevi kardeşlerimiz var. Alevilik bir Türkiye, dünya gerçeğidir. Alevileri yok saydığınız zaman Aleviler yok olmuyor. Onları görmemezlikten geldiğiniz zaman onlar oyunun dışına çıkmıyor. Alevi kardeşlerimiz ister bize oy versin, ister vermesin, onlar bu toplumun birer saygın ferdidir. 100  özelliğimiz varsa Alevi kardeşlerimizle 90'ı ortaktır. 10 farklılığımızdan dolayı birbirimizin gırtlağına sarılmamıza gerek yoktur. Bunu temenni edenler kötü niyetlilerdir ve bu toplumun hayrını düşünen insanlar değillerdir.”

İlk defa Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın cemevine gittiğini, ilk defa bir Başbakan'ın Alevilerin Muharrem orucu nedeniyle düzenledikleri iftarlara katıldığının altını çizen Çelik, burada geleneksel olarak düzenlenen gadir hum bayramlarına gelip katıldığını ve konuşma yaptığını anlattı.

Rakipleri olan CHP'nin yıllardır Alevi vatandaşların oyunu aldığını vurgulayan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP, onları sömürmüştür, istismar etmiştir. Dersim katliamının kanı hala onların elinde olmasına rağmen Alevi vatandaşlarımızı bir oy potansiyeli olarak görmüşlerdir. Ama onlar adına hiçbirşey yapmamışlardır. Biz birbirimizin halinden, derdinden anlarız. Ama yıllar yılı bu memlekette sağ sol kavgası yüzünden insanımız birbirine düşürüldü. Gün geldi Sünni'yi Alevi, Kürt'ü Türk yapmaya, laiki anti laik yapmaya çalıştılar. Burada çok sesli bir yapı var. Gökkuşağı güzelliğinde bir toplum var. Hatay'a bütün bu çok sesliliği bir zenginlik haline getirecek orkestra şefine ihtiyaç var.”

17 Aralık süreci

17 Aralık'tan bu yana muhalefetin başka bir konusunun olmadığına işaret eden Çelik, 17 Aralık operasyonunun muhalefetin değirmenine su taşıdığını söyledi.

CHP ve MHP'nin projelerinin olmadığını aktaran Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemal Kılıçdaroğlu çıktı dedi ki '247 milyarlık yolsuzluk yapılıyor'. İnsanların gözününün içine baka baka bu kadar yalanı nasıl söyleyebilirsiniz. Türkiye bir yılda 40 milyar liralık yatırım yapabiliyor. Merkezi hükümet, mahalli idareler, belediyeler, özel idareler, yerel bütçeye tabi kurumların hepsinin de bir yılda yaptığı yatırım 40 milyar. 40 milyarlık yatırım yapılan bir ülkede 247 milyarlık yolsuzluktan nasıl söz edebilirsiniz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkına kim el uzatıyorsa o eli kırmak namuslu olan her vatandaşın görevidir, bizim namus borcumuzdur. Kim yolsuzluk, usulsüzlük, yanlışlık yapıyorsa bunun hesabını vermeli, sonuna kadar biz de bunun takipçisi olmalıyız. Bunda hiçbir tereddüt yok. Ama hayali rakamlar üreterek bizi yolsuzlukla suçlayanların esas problemi şudur. Siz nasılsanız, iç dünyanız nasılsa muhatabınızı da öyle bilirsiniz. Biz bunları milletin ferasetine havale ederiz. Birileri, proje üretiyor, destanlar yazıyor, icraat yapıyor, birileri dedikodu, fitne, ses kayıtları üretiyor. Artık halkımız bunlara itibar etmiyor.”

Sadullah Ergin de yapılan ve yapılacak olan projelerini slayt gösterisiyle tanıttığı konuşmasında dünyada ve Türkiye'de ihtiyaç duyulan projeleri yapmaya devam ettiklerini anlattı.