Taş ailesine taziye ziyareti

Taş ailesine taziye ziyareti

Çelik,  “Bir tek yavrumuzun burnunun kanaması bile bizim kabul edeceğimiz, affedeceğimiz bir şey değil” dedi.

Çelik, AK Parti aday tanıtım toplantısı sonrası milletvekilleri Gülşen Orhan, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk, Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar ve il başkanı Abdullah Aras ile Şabaniye Mahallesi'nde yakınlarına ait evde taziyeleri kabul eden Taş ailesinin evine gitti.

Acılı aileye başsağlığı dileyen Çelik, okunan duanın ardından yaptığı açıklamada, Muharrem Taş'ın çaresizlik sonucu hayatını kaybetmesinin herkes gibi kendisini de derinden üzdüğünü ve affedilemez bir hata yaşandığını söyledi.

Küçük Muharrem'in hayatını kaybetmesinin ötesinde, cesedinin uzun bir mesafe sırtta taşınması görüntülerinin herkesi rahatsız ettiğini vurgulayan Çelik, konuyla ilgili gerekli incelemelerin yapıldığını, hata, kusur ve ihmali olanlarla ilgili valilik tarafından gerekenin yapılacağını kaydetti.

“Şefkatli devlet, kendi fakirine, hastasına, zayıfına, kırsaldakine, dezavantajlısına ulaşabilen devlettir” diyen Çelik, şöyle konuştu:

“Eskiden analarımız doğum sancısı tutardı, kızaklarla taşırdık. Çok şükür şu anda paletli ambulanslarımız var. Dağdaki çobanımız sıkıntı yaşıyor ve helikopterimiz gidip onu dağdan alıyor. Aynı zamanda helikopter, uçak ambulanslarımız var. Birçok vatandaşımız bu hizmetleri almıştır. Bir tek yavrumuzun burnunun kanaması bile bizim kabul edeceğimiz, affedeceğimiz bir şey değil. Ama malesef böyle bir talihsizlik meydana geldi. İnşallah yeni Muharrem'ler olmaz. Bunun için gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Biz Taş ailesinin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Acıları, acımızdır. Allah başka acı, keder vermesin. Bu olay 15-20 yıl önce olsaydı birileri tarafından normal karşılanabilirdi. Çünkü yolda at sırtında donan, kızakla taşınırken bebeğini doğuran ve kan kaybından ölen kadınlar, yollarda kurtlara yem olan insanlar gördük. Ama çok şükür Türkiye artık o Türkiye değil. Her şeyimiz var, var olan şeyleri insanımızın emrine en seri şekilde sunmak zorundayız.”

Çelik, 2013'te Van 112 çağrı merkezine 4 milyon ihbarda bulunulduğunu ve bunların yüzde 95'inin uygunsuz kullanımlar olduğunu bildirerek, acil sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlar için ücretsiz bir servis olan 112'nin, suistimal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.