“İzmir Hak Ettiği Mahalli Yönetimi Alamıyorsa Bunu Eleştirmek Bizim En Tabi Hakkımız...

“İzmir Hak Ettiği Mahalli Yönetimi Alamıyorsa Bunu Eleştirmek Bizim En Tabi Hakkımız Değil mi?”


Doç. Dr. Çelik:

“İzmir Hak Ettiği Mahalli Yönetimi Alamıyorsa Bunu Eleştirmek Bizim En Tabi Hakkımız Değil mi?”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, İzmir’deki konuşmasına ilişkin olarak, “İzmirliler ile ilgili olarak İzmir halkına söylenmiş bir ifadem asla yoktur. İzmir’in hak ettiği mahalli yönetime kavuşamamasından dolayı eleştirilerim özellikle CHP’li belediyelere ve onların yöneticilerine yönelik söylenmiş olan sözlerdir” dedi. ”İzmir hak ettiği mahalli yönetimi alamıyorsa bunu eleştirmek bizim en tabi hakkımız değil mi?” diye soran Çelik, ”Onlar ilgisi alakası yokken, ortada fol yokken, yumurta yokken Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanına ne tür iftiralar attılar. Bu ortadayken, onlar bunları yapacaklar ama biz onların yönetim beceriksizliğini ortaya koyacağız, birileri kalkacak bizim İzmir’e ve İzmirlilere hakaret ettiğimizi söyleyecek… Biz siyaset yapan insanlarız, ben böyle bir şeyden ar ederim; böyle bir şey aklımızın ucundan geçmez” diye konuştu.

AK PARTi MYK sonrasında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, “ESİAD’ın davetlisi olarak gittiği İzmir’de bir konferansa katıldığını, burada bir soruyu verdiği yanıtta kullandığı ifadelerin ”birileri tarafından sağa-sola çekildiğini” kaydetti. Çelik, ”Şunun altını çizmek isterim; İzmirliler ile ilgili olarak İzmir halkına söylenmiş bir ifadem asla yoktur. İzmir’in hak ettiği mahalli yönetime kavuşamamasından dolayı eleştirilerim özellikle CHP’li belediyelere ve onların yöneticilerine yönelik söylenmiş olan sözlerdir” dedi. 2003’de Başbakan Erdoğan ile İzmir’e gidildiğinde İzmirli işadamlarının, çevre yolunun, havaalanı terminalinin yapılması, doğalgaz getirilmesi, Beydağ Barajı’nın yapılması gibi taleplerinin iletildiğini, bunların hepsinin gerçekleştiğini bildiren Çelik, ”Ayrıca limanın yapılması talebi de iletildi. Bununla ilgili adım da atıldı ancak yargıya takıldı. Süreç yeniden başlayacak” dedi.

“Büyük bir sahil ve deniz potansiyeline sahip olmasına rağmen denizden yararlanamayan İzmir’i kamufle etmeye çalıştılar”

Çelik, özellikle İzmir’deki CHP’lilerin, hükümetin İzmir için bir şey yapmadığını ifade ettiklerini belirterek, bunun gerçekle hakkaniyetle bağdaşmadığını söyledi. İzmir’e yönelik yatırımlar hakkında geniş bilgi veren Çelik, tamamlanamayan Ankara ve İstanbul metrolarının Ulaştırma Bakanlığına devredildiğini ancak İzmir’deki metro yapımının Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmediği eleştirisini anımsattı. Ankara ve İstanbul metrolarını tamamlanmadığı için Bakanlığın bunun yapımını üstlendiğini; ancak CHP’li belediyenin İzmir Metrosunu devretmek istemediğini söyledi. Merkezi hükümetin İzmir’e ”gözü gibi bakmasına rağmen, yüzde 60’a yakını gecekondu olan, bir marka şehir olması gerekirken, kendisine yakışan bir mahalli yönetime kavuşamayan ildeki durumu eleştirdiğini” kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

”İzmir için ‘nur topu gibi çocuk’ ifadesini kullandım. Bunu bakımlı olması, iyi giyimli olması gerektiğini, İzmirli’ye de yakışanın bu olduğunu söyledim. Bunu sağa sola çekerek, oradaki yönetim zaafını, oradaki kusur ve eksiklikleri birileri örtmeye çalıştı ve çok büyük bir sahil ve deniz potansiyeline sahip olmasına rağmen denizden yararlanamayan İzmir’i kamufle etmeye çalıştılar.”

“Malesef CHP bu Kayseri meselesinde çakmıştır, çuvallamıştır”

”İzmir hak ettiği mahalli yönetimi alamıyorsa bunu eleştirmek bizim en tabi hakkımız değil mi?” diye soran Çelik, ”Onlar ilgisi alakası yokken, ortada fol yokken, yumurta yokken Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanına ne tür iftiralar attılar. Bu ortadayken, onlar bunları yapacaklar ama biz onların yönetim beceriksizliğini ortaya koyacağız, birileri kalkacak bizim İzmir’e ve İzmirlilere hakaret ettiğimizi söyleyecek… Biz siyaset yapan insanlarız, ben böyle bir şeyden ar ederim; böyle bir şey aklımızın ucundan geçmez” diye konuştu. Kayseri Büyükşehir Belediyesiyle ilgili dün yeni bir iddia daha ortaya atıldığını anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

”Şu anda içeride olan müfteri, güya demiş ki ‘şuradaki binaya, şuradaki LPG istasyonuna kirli ilişkilerle ruhsat verildi, yanında da 9 katlı bir bina var, orada da bir market, düğün salonu ve restoran var’ demiş. CHP’li bir milletvekili de bununla ilgili bir basın toplantısı yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bunu da net bir dille yalanladı. Orada 9 katlı dedikleri bina, bodrum ve iki kattan ibaret olan bir market binasıdır, arkadaki binayla birlikte 9 katlı göründü galiba. Bu da fos çıktı, yalan çıktı. Yalan üzerine bina inşa etmek, bu iddianın sahibini kesinlikle utandırır. Birisiyle ilgili bir iddia ortaya atacaksanız sağlam bir delilinizin olması lazım. Malesef CHP bu Kayseri meselesinde çakmıştır, çuvallamıştır. Bu iddiaları gündeme getiren milletvekillinin de Mecliste onlarca dosyası vardır. Karşılıksız çek keşide etmekten ve onun bunun hakkını yemekten dosyaları vardır ama bu konu bir kere ortaya atıldı. Yenilen pehlivan yenilgiye doymaz şeklinde bu mesele kaşınmaya devam ediyor.” Avukat Yakup Erikel’in de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ağırlandığı, otel faturasının da ödendiği iddiasının ortaya atıldığını anımsatan Çelik, ancak belediyenin bu iddiayı da çürüttüğünü söyledi. Çelik, bir soru üzerine boş olan İzmir, Kırıkkale ve Uşak il başkanlarının da en geç hafta sonuna kadar atanacağını bildirdi.

27.12.2010