“8 Senedir ‘Sen Niye Öyle Yaşıyorsun, Giyiyorsun, Niye Öyle Yiyip İçiyorsun’ Diyen...

“8 Senedir ‘Sen Niye Öyle Yaşıyorsun, Giyiyorsun, Niye Öyle Yiyip İçiyorsun’ Diyen Olmadı”


Doç. Dr. Çelik:

“8 Senedir ‘Sen Niye Öyle Yaşıyorsun, Giyiyorsun, Niye Öyle Yiyip İçiyorsun’ Diyen Olmadı”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, AK PARTi’nin insanların yaşam tarzına müdahale edeceği yönündeki korkuların yersiz olduğunu belirterek, ”8 senedir kimsenin hayat tarzına müdahale edilmedi. ‘Sen niye öyle yaşıyorsun, giyiyorsun, niye öyle yiyip içiyorsun’ diyen olmadı. Tahrik amaçlı bazı şeyler zaman zaman oluyor. Geçmişte de oldu. AK PARTi yokken de oldu. Bunun AK PARTi ile ilgisi yok” dedi.

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) sohbet toplantısına katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de Alevilerin de Kürtlerin de ötekileştirildiğini, kimsenin anne babasını tayin etme, ırkını tayin etme yetkisi olmadığını, bir insanın ırkından dolayı övünmesinin de yerinmesinin de doğru olmadığını belirtti. Devletin orkestra şefi olduğunu, orkestrada birbirine taban tabana zıt enstrümanlar bulunduğunu, hepsinin sesinin farklı çıktığını, orkestra şefinin maharetli olması halinde oradan armoni, hoş bir ses çıkacağını, becerikli olmaması halindeyse oradan kakafoni çıkacağını vurgulayan Çelik, ”Türkiye’de çatlak seslerin çıkmasının nedeni maalesef bu orkestrasyonun iyi yapılmamış olmasıdır. Gökkuşağı niye bu kadar güzeldir? Gökkuşağında bütün renkler var, ama oradaki sarının kırmızıya, yeşilin maviye dönüşme mecburiyeti yok” dedi.

“Ya birbirimizin kulağını ısıracağız, ya da farklılıklarımızı koruyarak, huzur ve barış içinde bir arada yaşamayı öğreneceğiz”

Bir ülkede demokrasi varsa laikliğin de olması gerektiğini, ”Aziz Nesin’in ölmeden önce ateist olduğunu söyleyerek, Müslüman usullerine göre gömülmek istemediğini, cesedinin yakılarak vakfın bahçesine küllerinin gömülmesini vasiyet ettiğini” anlatan Çelik, her sene Aziz Nesin’in ölüm yıldönümünde onu sevenlerin türküler söylediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

”(Siz niye mevlit okutmuyorsunuz) diyen var mı? Yok. Aziz Nesin böyle istiyorsa, mevlit okunmasın. Birisi mevlit okutmak istiyorsa, onun da yolunun açık olması lazım. Camiye gitmek isteyenin de önünün açık olması lazım. Kimse kimsenin yaşam tarzına elbette müdahale etmemelidir. İzmir’de Museviler, Ermeniler, Rumlar, Müslümanlar, Kürtler, Aleviler, Süryaniler, Yezidiler vardır. İzmir, Türkiye’nin fihristi gibidir. Bunlardan birisi diğerlerini ülkenin dışına atma hakkına sahip mi? Hayır. O zaman birbirimize mecbur değil, mahkumuz. Biz bir arada yaşamak zorundayız. Ya birbirimizin kulağını ısıracağız, ensesine tokat geçireceğiz ya da huzur içinde farklılıklarımızı koruyarak, huzur ve barış içinde bir arada yaşamayı öğreneceğiz. Bizim ortak paydalarımızı saydığınızda 90 tane çıkar, ayrılan noktaları saydığınızda 10 tane çıkar. Ortak paydalarda bütünleşmeyi öğrenirsek medeni toplum oluruz. Aksi takdirde birbirimizi hırpalamaya devam ederiz. ‘Türk’sün, Kürt’sün, dincisin, din düşmanısın, laiksin, değilsin’ bunlar ideolojik kavgadır. 8 senedir kimsenin hayat tarzına müdahale edilmedi. ‘Sen niye öyle yaşıyorsun, giyiyorsun, niye öyle yiyip içiyorsun’ diyen olmadı. Tahrik amaçlı bazı şeyler zaman zaman oluyor. Geçmişte de oldu. AK PARTi yokken de oldu.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok az uyuyup dünyayı dolaştığını, yurtdışına gitmeden bazı şeylerin olmayacağını, Türkiye’nin ekseninin kaymadığını, Kıbrıs meselesinde Türkiye’nin ilk kez defansif olmaktan çıktığını, tarımsal üretimin 23 milyar dolardan 57 milyar dolara ulaştığını, Türkiye’nin bugününün dünden daha iyi olduğunu, yarının da bugünden daha iyi olacağını anlatan Çelik, Başbakan Erdoğan’ın ‘Tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak’ sözünü anımsatarak, şöyle dedi:

”İşte buna bazıları itiraz ediyor. ‘Ne demek tek millet? E, biz Kürdüz.’ İyi de kardeşim bir milletin içerisinde onlarca etnisite olabilir dedim. Millet ortak bir geçmişi olan, ortak bir vatanı olan, ortak gelecek planlaması olan ve o milleti millet yapan ortak değerlere sahip insanların gönüllü birlikteliğidir. ABD’de 400’ün üzerinde etnisite var. Fakat onlar millet olmuşlar. Ortak paydalarımızı ön plana çıkaracağız, fakat bizi farklı kılan özellikleri inkar ve yok saymayacağız. Öyle yaparsak o zaman ötekileştiriyorsunuz. Aleviler senin gibi inanmak zorunda değil. İlk defa benim bakanlığım döneminde 42 sayfa Alevilik nedir, ne değildir diye ders kitaplarına bilgi koyduk. Sünniler Alevileri doğru öğrensinler istedik. Birbirini tanımayanlar, birbirini sevemezler. Alevilik kelimesi geçtiğinde, Kürt lafı geçtiğinde rahatsız oluyorsan, bu ötekileştirmedir.”

23.12.2010