“Silahı Özendirecek Adım Atmayız”

“Silahı Özendirecek Adım Atmayız”


AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Çelik:


“Silahı Özendirecek Adım Atmayız”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, “AK PARTi Hükümeti, silah edinmeyi, bulundurmayı, kullanmayı asla özendirecek bir adım atmaz. Halkımızın can güvenliği bizim için her şeyin önündedir” dedi.

Doç. Dr. Çelik, yeni silah tasarısına yönelik Hürriyet Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. AK PARTi Hükümeti’nin, silah edinmeyi, bulundurmayı ve kullanmayı asla özendirecek bir adım atmayacağını belirten Doç. Dr. Çelik, “Silah tüccarlarının lobileri de bizi asla etkilemez. Kamuoyu, kamu nizamı, halkımızın can güvenliği bizim için her şeyin önündedir” dedi.

“Akli dengesi olmayanlar da silah edinecek iddiası kuyruklu bir yalan”

“Günlerdir bu mesele üzerinden bize dayak atılıyor, ama hiçbiri haklı bir sebebe dayanmıyor” diyen Doç. Dr. Çelik şunları söyledi:

“Tasarıda silah edinme ve kullanımı kolaylaştırılmıyor, tam tersine özentiler azaltılıyor, silah edinme ve kullanma zorlaştırılıyor. Daha önce silah ruhsatına sahip olmak, bulundurma ve taşıma sınırsızken, sahip olma beşe, taşıma ikiye indiriliyor, o da belli kişiler için. Bunun da şartları var. Yaş sınırlamasında da kesinlikle bir değişiklik söz konusu değil. Av tüfeğinde 18, tabancada 21. Sağlık kurulu raporundan vazgeçilmiş değil, akli dengesi olmayanlar da silah edinecek iddiası kuyruklu bir yalandır. Ruhsat bilgileri merkezi bir sisteme kaydediliyor, ruhsatlı silah alınca sizden numune kovan alınıyor, alkollü silah taşımak kesinlikle yasaklanırken, bar-payvon-gece kulübü gibi alkollü mekanlarda silah bulundurulması yasaklanıyor.”

“Silahı izinsiz bir başkasına teslim bile edemeyeceksin”

Tutuklunun silahına da el konulduğunu ifade eden Doç. Dr. Çelik, getirilen yenilikleri şöyle sıraladı: “Sahip olduğun silahı harçsız bir şekilde devredemiyorsun, izinsiz tamir yapana bile ceza getiriliyor. Karadeniz usulü silah üretimine de ceza geliyor. Silahı izinsiz olarak bir başkasına teslim bile edemeyeceksin. Ruhsatlı da olsa silahı açıktan gösteremeyeceksin, izinsiz tamirhane ve poligon kuramazsın.”

“Meclis’in gündemi dolu, tasarı bu döneme yetişmez”

Doç. Dr. Çelik şöyle devam etti:

“Silah edinme ve kullanımının zorlaştırılırken, kolaylaştırıldığının söylenmesi, sanki çoluk çocuğun eline silah teslim ediliyor, insanlar birbirini vuracak gibi bir imaj yaratılması doğru değil. Tasarıyla ilgili iddialar, CHP’li bir komisyon üyesinin dediklerine dayanıyor. Bir deli kuyuya taş atıyor, diğerleri de bunu tekrarlıyor. Grup Başkanvekillerimizin de dediği gibi Meclis’in gündemi doludur, tasarı bu döneme yetişmez.”

22.12.2010