“AK PARTi’nin İçine Fitne Sokma Çabası Olabilir”

“AK PARTi’nin İçine Fitne Sokma Çabası Olabilir”


Doç. Dr. Çelik:

“AK PARTi’nin İçine Fitne Sokma Çabası Olabilir”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Wikileaks belgeleri ve bilgi veren kaynaklar arasında AK PARTi’den isimlerin olup olmadığına ilişkin olarak, “AK PARTi’nin kendi içine yönelik bir fitne sokma çabası olabilir. Fakat AK PARTi geçmişte de bunları kesinlikle savdı, bunlara prim vermedi, bunlara itibar etmedi, bugün de etmez. Bizim kendi aralarımızdaki ilişki sevgi ve saygı esasına dayalıdır. Bizim kendi içimizde birilerinin beklediği gibi bir çatışma, bir suçlu arama söz konusu olmaz. Biz beyanı esas kabul ederiz. Sayın bir bakanımız, diğer bir bakanla ilgili bir şey söylemiş diyorlar. Ama o bakanımız bunu tekzip ettikten sonra bizim için mesele bitmiştir” dedi.

Çelik, AK PARTi Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Çelik, ”Wikileaks belgelerinin siyasi çevrelerden alındığını söylediniz. AK PARTi içinden de bilgi veren olmuş mudur?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Tabi Ankara’daki büyükelçiler veya İstanbul’daki başkonsolosluklar, diğer taraftaki konsolosluklar sadece elbette muhalefetle görüşmüyor, iktidar çevreleriyle de görüşüyorlar, milletvekilleriyle de görüşüyorlar, bakanlarla da görüşüyorlar. Birkaç bakanımızın adı geçti. Onlar çok kesin bir dille kendilerine izafe edilen bu sözleri yalanladılar. Sayın Vecdi Gönül bir tekzip yayınladı, Sayın Mehmet Şimşek de bir tekzip yayınladı. Kesinlikle bunun uzaktan yakından gerçekle bağdaşmadığını söylediler. Dolayısıyla, elbette bu çevreler Türkiye’deki atmosferi, Türkiye’deki iklimi, olup bitenleri tartışmaları izlerken, takip ederken, yorumlarken, yazarken, rapor ederken, çok geniş bir çevreyle görüşüyorlar. Ama benim üzerinde durduğum esas şey şudur: AK PARTi’yle, AK PARTi’nin Genel Başkanıyla, AK PARTi Hükümeti ile ilgili bazı çirkin yakıştırmalar o raporlarda yer almadan önce zaten bizim kendi muhaliflerimiz bunu söylüyorlar, o bizim ilk defa duyduğumuz şeyler değil. Sayın Başbakan daha siyasete girdiği gün, 1 milyar dolarının olduğunu söylediler. Birileri hızını almadı 2’ye çıkardı, 2 milyar dolar yaptı. Daha Genel Başkan olmadan önce bunu söylediler. Ben özellikle bunun üzerinde duruyorum. AK PARTi’nin kendi içine yönelik bir fitne sokma çabası olabilir. Fakat AK PARTi geçmişte de bunları kesinlikle savdı, bunlara prim vermedi, bunlara itibar etmedi, bugün de etmez. Bizim kendi aralarımızdaki ilişki sevgi ve saygı esasına dayalıdır. Aynı Partinin mütemmim cüzleri olma esasına dayalıdır. Dolayısıyla, bizim kendi içimizde birilerinin beklediği gibi bir çatışma, bir suçlu arama söz konusu olmaz. Biz beyanı esas kabul ederiz. Sayın bir bakanımız, diğer bir bakanla ilgili bir şey söylemiş diyorlar. Ama o bakanımız bunu tekzip ettikten sonra bizim için mesele bitmiştir.”

“Sirke içmediğimiz için mide ekşimesinden de şikayet etmiyoruz”

Çelik, ”Belgelere göre Türkiye’de nükleer silahların varlığından söz ediliyor. Türkiye’nin nükleer silahı var mı?” sorusuna, “Biz neye sahibiz, neye sahip değiliz bunu çok iyi biliyoruz ve ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Biz sirke içmediğimiz için mide ekşimesinde de şikayet etmeyiz” yanıtını verdi. Bir başka soru üzerine Çelik, belgelerle ilgili iç hukuk enstrümanlarıyla yapılacaklar ve uluslararası hukuk açısından yapılacaklar bulunduğunu, belgelerin tümü ortaya çıktıktan sonra Türkiye’yi küçük düşürecek durumlar varsa bunlarla ilgili gerekli takibatın yapılacağını ve davaların açılacağını bildirdi. Çelik, ”ABD ile ilişkilerimizi olumsuz etkilemeyecektir demek, olup bitenleri yok saymak anlamına gelmez. Burada cezalandırılacak olan veya suçlanan devletler değil, şahıslardır, şahıslarla ilgili bir sıkıntı varsa elbette onun üzerinde durulacak” dedi. ”İsrailli bazı yetkililerin Türkiye’de askerlerin yönetime müdahale etmesini istedikleri de belgelerde yer alıyor. Olaya sızdırma değil de bir operasyon olarak mı bakıyorsunuz?” sorusuna karşılık Çelik, ordunun darbe yapmasından medet uman içeride ve dışarıda bir çok unsur olduğunu savundu. Çelik, ”Bu belgelerden anlaşılıyor ki İsrailli bazı devlet adamları da Amerikalılara bu beklentilerini ve özlemlerini ifade etmişler. Burada bir ayıp varsa sahiplerine aittir. Bunun üzerinde çok fazla durmayız” diye konuştu.

01.12.2010