“Başarısızlık CHP’yi de MHP’yi de Hırçınlaştırmıştır”

“Başarısızlık CHP’yi de MHP’yi de Hırçınlaştırmıştır”


Doç. Dr. Çelik:

“Başarısızlık CHP’yi de MHP’yi de Hırçınlaştırmıştır”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, hem CHP’nin, hem MHP’nin kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için hırçınlaştıklarını belirterek, “4 seçim ve 2 referandumda halk CHP’ye de MHP’ye de kırmızı veya sarı kart göstermiştir. Bu başarısızlık onları hırçın halle getirmiştir. Ağızlarını bozuyorlar. Maalesef bazen çete reislerine, mafya babalarına yakışan ifadeler kullanılıyor. Sayın Başbakan’ın ‘dilini koparmak’ buna dahildir. Dilini koparmaktan söz etmek buna dahildir. Bu tek kelimeyle ayıptır. Bunun yapılmaması gerekiyor” dedi.

Çelik, AK PARTi Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ”Türkiye’de korku imparatorlukları var” denildiğini belirten AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı Çelik, ”Sonra bir baktık ki korku imparatorluğu meğerse CHP’nin kendi içindeymiş. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Önder Sav’ı devre dışı bırakırken, ‘korku imparatorluğunu yıktık’ dedi. Ama bu korku imparatorluğu, Sayın Kılıçdaroğlu’nu genel başkanlığa taşımıştı. Herhalde kendisi bunun farkında değil” dedi.

“Toplum bu muhalefet anlayışını benimsemiyor”

Hüseyin Çelik, Türkiye’de olumlu gelişmelerin yaşandığını da ifade ederek, ”Buna rağmen muhalefet neden felaket tellallığı yapıyor, niçin karamsar tablolar çiziyor, niçin ağzını bozuyor?” sorusunu yöneltti. Türkiye ile iftihar edilmesi gerektiğini anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dün bazı gazetecilerin, bazı köşe yazarlarının ‘Atatürk rahat uyuyor mu?’ anlamına gelecek yazıları vardı. Aslında ruhu muazzep olan yani azapta olan Atatürk değil, Atatürk adına ‘Kemalizm’ diye bir ideoloji üreten ve bürokratik cumhuriyetin devamını bunun üzerinden sağlamaya çalışan jakoben, dayatmacı, tek tipçi, başka türlü düşünen, yaşayan, anlayan insanlara hayat hakkı tanımayan bir zihniyet aslında azaptadır, muazzep durumdadır. Kemalizm, Atatürk’ten sonra, Atatürk’e rağmen üretilmiş ve Atatürk’ü bir ideolojinin dar kalıpları içine sığdırmaya çalışan bir anlayışın adıdır. Atatürk’ü her türlü beşer üstü vasıftan sıyırarak anlamak ve anlatmak Atatürk’e yapılabilecek en büyük iyiliktir. Dolayısıyla Atatürk’ü dün andık. Atatürk üzerinden siyaset yapan, korkular üreten, Atatürk’ü darbelerin ilham kaynağı, ötekileştirmenin enstrümanı haline getiren ve bunu da Kemalizm diye bir ideolojinin içine sığdıran bugün de bunu sürdürmeye çalışanlar şunu bilsinler ki tarihi, toplumsal değişimi algılayamadığınız, anlayamadığınız sürece bu zihniyet mensuplarının iktidar olması da mümkün değildir, halka sempatik gelmeleri de mümkün değildir. Türkiye’yi dünyaya taşımak, dünyayı da Türkiye’ye taşımak konusunda da yapabilecekleri bir şey yoktur.”

“Çete liderlerine, mafya babalarına yakışan ifadeler kullanışıyor”

Hüseyin Çelik, hem CHP’nin, hem MHP’nin kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için hırçınlaştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

”AK PARTi kurulduğundan beri 6 kere halkın önüne sandık gitti. Bir sefer denersiniz olmaz, iki sefer denersiniz olmaz. eğer siz aynı yere defalarca sondaj yapıyorsanız ve oradan petrol çıkmıyorsa, siz ya araştırma yaptırıp bölgeyi değiştireceksiniz ya da yönteminizi değiştireceksiniz. 4 seçim ve 2 referandumda halk CHP’ye de MHP’ye de kırmızı veya sarı kart göstermiştir. Bu başarısızlık onları hırçın halle getirmiştir. Ağızlarını bozuyorlar. Maalesef bazen çete reislerine, mafya babalarına yakışan ifadeler kullanılıyor. Sayın Başbakan’ın ‘dilini koparmak’ buna dahildir. Dilini koparmaktan söz etmek buna dahildir. Bu tek kelimeyle ayıptır. Bunun yapılmaması gerekiyor. Biz nezih siyasetin, nezih siyaset dilinin bu toplumun da, halkımızın da özlemi olduğun ifade ettik. Çözüm üreten, proje odaklı bir siyaseti de engelleyen, takoz koymaya çalışan, ‘istemezükçü’ bir tavırla iktidarın yaptıklarını bozmaya çalışan bir muhalefet anlayışı, toplum tarafından kesinlikle benimsenmemektedir.”

11.11.2010