“MHP’yi Etse Etse Millet Tasfiye Eder”

“MHP’yi Etse Etse Millet Tasfiye Eder”


Doç. Dr. Çelik: “MHP’yi Etse Etse Millet Tasfiye Eder”

AK PARTi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Hüseyin Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, AK PARTi’nin BBP, Saadet Partisi ve diğer bazı kuruluşlarla “bir sınırlı sorumlu siyasi kooperatif” kurduğu iddiasına ilişkin olarak, “O halde MHP’nin de CHP, YARSAV ve benzeri kuruluşlarla ”sınırlı sorumlu bir siyasi kooperatif” kurup kurmadığı sorusu gündeme gelebilir” dedi. Bahçeli’nin sözlerini “komplo teorisi” olarak niteleyen Çelik, “MHP’yi tasfiye etse etse millet tasfiye eder. Milletin sevgisini kazanmış bir siyasi partiyi kimse tasfiye edemez. Eğer toplumsal bir tabanınız varsa, günün birinde bir darbeci gelir, darbe yapar, partinizi kapatır ama daha sonra o kök üzerinden yeniden filizler yeşerir. Normal dönemlere geçildiği zaman o partiler yeniden kurulur” dedi.

Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, referandum sonuçlarını değerlendirirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, AK PARTi’nin BBP, Saadet Partisi ve diğer bazı kuruluşlarla ”bir sınırlı sorumlu siyasi kooperatif” kurduğu iddiasında bulunduğunu anımsattı. Çelik, referandumda ”evet” oyu verenlerin hepsinin ”bir sınırlı sorumlu siyasi kooperatif” oluşturması halinde MHP’nin de CHP, YARSAV ve benzeri kuruluşlarla ”sınırlı sorumlu bir siyasi kooperatif” kurup kurmadığı sorusunun gündeme gelebileceğini ifade etti. Bu benzetmeleri, yakıştırmaları şık ve doğru bulmadıklarını dile getiren Çelik, “Biz sınırlı sorumlu davranmadık. Özellikle anayasa değişikliğiyle ilgili biz, sınırsız bir sorumluluk üstlendik. Milletvekili olarak üstlendik, halkımız da halk olarak üstlendi” diye konuştu.

“Bahçeli’nin sözleri komplo teorisi”

Referandumdan çıkan yüzde 58 ”evet” sonucuyla ilgili söylenecek hiçbir şeyin sonucu değiştirmeyeceğini belirten Çelik, Bahçeli’nin sözlerini bir “komplo teorisi” olarak değerlendirdiklerini ifade etti. “MHP’yi tasfiye etse etse millet tasfiye eder” diyen Çelik, milletin sevgisini kazanmış bir siyasi partiyi kimsenin tasfiye edemeyeceğini söyledi. Çelik, “Eğer toplumsal bir tabanınız varsa, günün birinde bir darbeci gelir, darbe yapar, partinizi kapatır ama daha sonra o kök üzerinden yeniden filizler yeşerir. Normal dönemlere geçildiği zaman o partiler yeniden kurulur” diye konuştu. Devlet adına, millet üzerinde siyaset yapmaya talip olan bütün siyasi hareketlerin hüsrana uğradığını ifade eden Çelik, çünkü oyu devletin değil, milletin verdiğini, bunun özellikle MHP’liler tarafından da bilinmesi gerektiğini kaydetti.

“CHP yedeğine aldığı partiyi tasfiye etmez”

CHP’nin de böyle bir oyun ya da proje içerisinde olduğu kanaatini taşımadığını vurgulayan Çelik, “CHP, MHP’nin tabanını değil ama yönetimini yedeğine almış durumdadır. Yedeğine aldığı bir partiyi de tasfiye etmesi söz konusu olmaz” dedi. MHP ve CHP’nin ayrıca referandum döneminde ve sonrasında, iktidar partisinin devlet imkanlarını kullanarak, kampanya yürüttüğü görüşlerini sık sık dile getirdiğini anımsatan Çelik, “Eğer sırtınızı devlete dayayarak seçim kazanabileceğinizi düşünüyorsanız tam bir hayal görüyorsunuz demektir. Eğer bu iddia doğru olsaydı 1950’de CHP, tepetaklak iktidardan gitmezdi” diye konuştu.

22.09.2010